Sault College Retirees
About Us
Retiree Benefits
Retirees' Awards
Contact
FAQ
Travel
Links
Retiree Newsletter
Photo Gallery
Paw Print
We Remember
Home
Sault College Logo

We Remember

The loss of colleagues and friends from Sault College is always felt significantly. We remember shared moments of joy and achievements, of challenges and difficulties overcome. We remember sharing our work and our lives, day in and day out. Mostly, though, we remember that, in the end, human relationships matter most. As you visit this page, we hope you will enjoy the memories of special people, special friends and special times.

Retirees may contact carolene.coutu@gmail.com to order a copy of  the Memorial book with photos.

2017

Norman Shulman - Faculty - English Department

Mel Ursell - Faculty - Civil/Architectural Engineering

Larry Jacklin - Faculty - Social Sciences

2016

Colin Rising - Faculty - Mechanical Engineering

Myfanwy "Myfi" Carricato - Part-time Support Staff - Campus Shop

Jim Siltila - Faculty - Business

Rosann Sterling - Support Staff - Human Resources

Tony (Antoni) Kamzol - Support Staff - Human Resources

Rose Sartor - Part-time Support Staff - Continuing Education

Doris Boissoneau - Faculty - Anishinaabemowin

Phil Cunnington - Faculty - Business, Accounting

Ted Newbery - Administration - Continuing Education

Susan (Sue) Barber - Support Staff - Job Connect

June Dicks - Faculty - Business, Computer Programming

Julie Mazur - Support Staff - Housekeeping

2015

Eric Parlowe - Administration - Program Manager, Director Physical Resources

Mary Mask - Faculty - Nursing

Lou Orazietti - Faculty &  Administration - Dean, Engineering Technology

Ron Bridge - Faculty - Welding & Machine Shop

Robert Burns - Faculty - Geology

Bert Simpson - Administration - Continuing Education

2014

Morris Chomniak - P/T Faculty - Electrical/Electronics Programs

Mark Stone - Faculty - Flight Instructor - Aviation Technology - Flight

Larry Dube - Faculty/Administration - Upgrading/Program Manager

Bernie McComiskey - Faculty - Aviation Technology - Flight

Dave Ingribelli - P/T Faculty - Math

William "Bill" Maki - Faculty - Math

Derrick Trudeau - Support Staff - Math Tutor

Jack "John" Bethune - Faculty - Pulp and Paper Technology

Ken McClelland - Administration - Human Resources

Nancy Horwath - Support Staff - Employment Solutions, Blind River

Paul Butcher - Faculty - Heavy Equipment Diesel

Janet Hazen - Faculty - Chapleau Campus

John Bennett - Board of Governors member

Tom Sagle - Support Staff - Library

Dennis Brodie - Faculty - HRM

Gary Monteith - Faculty/Administration - School of Business & Hospitality

Edith Spitzbarth - Support Staff - Physical Resources

Carmine Fiore - Support Staff - Custodial Services

2013

Elaine Giguere - Support Staff - Library

Eleanor Hodgkinson - P/T Support Staff - Daycare

Patricia (Pat) Holmberg - Support Staff - Food Services

Ralph Huculak - Faculty - Technical Trades

Robert (Duster) Davies - Faculty - Engineering Technology

Leslie (Les) Harvey - Faculty - Engineering Technology

Stan Pratt - Faculty - Business Department

Laurie Bouliane - Member of the ECE Advisory Committee

Margaret Moffatt - Support Staff - Continuing Education

Marian Pilkington - Faculty - Office Administration

Barry Baker - Administration  - Dean of Arts

Aniruddh Nitin Sawant - Flight Instructor  - Aviation Technology - Flight

2012

Mary Jean Haig - Member, Board of Governors

Charles Shand - Administration, Faculty - Technical Trades

Verdun Venn - Administration, Faculty - Sciences and Natural Resources

John Alderson - Faculty - Hospitality

Michael Farelli - Faculty - Hairstyling

Marybelle Jarvis - Support Staff - Health Sciences

Allison Armstrong - Support Staff - Financial Aid

Terri Skagen - Support Staff - Food Services

Phil Brannen - Faculty - Technical Trades

Donna (Barbeau) Niemi - Administration - Principal’s Secretary

2011

Vera Subic - Support Staff - Custodial Services

Ruth Williamson - Support Staff - Continuing Education

David McNutt - Special Assistant - Media Services, Library, Mail Deliveries

Norm Barker - Faculty - Electrical

Dorothy Vena - Administration - Financial Aid

Peter Pacque - Faculty - Automotive

2010

Tiit Tammik - Faculty - Human Sciences

Mark Henry Drinkwater - P/T Faculty - Continuing Education

Kay Sowka - Support Staff - Housekeeping

2009

Arnold MacKaySupport Staff – Technologist, Heavy Equipment

Lyle Salomaa – Support Staff – Printing, Custodial Services

Christopher Collins – Chartwell’s employee

William “Bill” DaviesFaculty – Civil & Construction Engineering Technology

David KellyFaculty – Health Sciences

Theresa PrenticeFaculty – Secretarial Science

Christina “Chris” ShandAdministration – Manager, Campus Shop

Ted Bowser - Faculty - BTSD (upgrading)

2008

Kitty DeRosario - Faculty, Dean & Vice President

John Wiskin - Sciences & Natural Resources - Forestry

Sandra Pold - Support Staff - Part-time Clerk - Campus Shop

Richard Pearman - Faculty - Engineering Technology

Hazel Green - Support Staff - Food Services

Alice Miller - Faculty - Hairstyling

Robert "Bud" Gallaghar - Faculty - Technical Trades

William "Bill" Armstrong - Faculty, Engineering Technology

Gordon "Gordie" Frech - Faculty, Engineering Technology

2007

Tony (Anthony) Bradley - Faculty - Technical Trades

Bill (William) McGauley - Faculty – Mathematics

Ken Clarke - Faculty – Mathematics

Ed Caple - Faculty – Machine Shop

G. Raymond Lawson – President

Bud Sproule - Faculty - Drafting

Rhonda Wright - Administration - Human Resources

2006

Giuseppe (Joe) Fiore - Support Staff - Custodial Services

Lillian Lamming - Support Staff - Library

Graham Cameron - Faculty – Engineering Technology - Drafting

Paul McLarty - Support Staff – Custodial Services and Central Stores

Harry Graham - Faculty – Foresty

2005

Bill Jenkins - Faculty – Mechanical Technician/Technology

Gene Daly - Faculty - Technical Trades

Marion Marks - Faculty - Health Sciences

Rita Tuckett - Faculty - Arts

Les Player - Faculty - English

2004

Judy McQuabbie (Buck) - Support Staff – Athletics Assistant

Tom White - Faculty – Foresty & Coach – Men’s Cougar Basketball 1978 to 1993

Keith Pelew - Faculty – BTSD Mathematics

Grace MacEwan - Faculty – Health Sciences

Jason Wright - Graduate - Computer Programmer Analyst & Support Staff - Computer Services

2003

Margaret Williamson - Support Staff: Continuing Education/Contract Training

Phyllis Smith - Faculty – Hospitality

Laila Leach - Faculty– Retraining

Zoltan Szabo - Faculty: Creative Arts

Russell Alcock - Support Staff – Custodial Staff
 

2002

Ken Donaghue - Support Staff – Electrical/Electronics Technician

Clint Melville - Administration – Manager Audio Visual Services

Nadzieja (Nina) Logren - Support Staff – Custodial department

2001

Gilbert MacInnis - Faculty – Science & Natural Resources – Math/Geology

2000

Fred Case - Faculty – Business - Accounting

Howard Olsen - Support Staff – Heavy Equipment Diesel

David Harris - Sessional Instructor, Automotive Department

1999

Bessie Bessant - College Nurse

Adam Sugden - Faculty – Pulp & Paper, IRAP

Charles Rushton - Administration – Continuing Ed.

Louis Belanger - Support Staff: Welding Technician

1998

Gwen Korrey - Faculty – Medical Secretary and spouse of retiree

Ralph Niessen - Faculty – Economics

Mary Labay - Support Staff – Duplicating

1997

John Martin - Faculty

Wanda Vena - Administration – Continuing Ed.

Peter Villebrun - Part-time Support Staff - CICE

1996

Richard Martin - Support Staff – Plant & Planning

Doreen McWatters - Support Staff – Switchboard

Regina Lafreniere - Faculty – Elliot Lake Campus

Sheila Fraser - Faculty – English as a Second Language

Jerry Keating - Support Staff – Plant & Planning

1995

Helen Lee - Support Staff – Food Services

Joan Jaffit - BRIDGE

Hazel Kane - Faculty – Native Education

Floyd King - Support Staff – Plant & Planning

George Hemingway - Administration – Chair, Tech.

Jim Hamilton - Faculty – Electrical

Dwight Mann - Faculty – Piping Trades

Vaito Logren - Support Staff – Plant & Planning

1994

Olesia Orazietti - Support Staff – Library

Sylvana Plastino - Support Staff - IVT

Elizabeth Nixon - Faculty – Correctional Worker

Stanley Mole - Administration – Registrar, Placement

Marg Allan - Faculty – Blind River

Loretta Delaney - Support Staff – Day Care Centre

1993

Joe Kuchma - Faculty – Business

James Willert - Support Staff – Physical Resources – Residence

Margaret Vincent - Support Staff – College Nurse

John Code - Administration – Senior Management

1992

Doreen May - Support Staff – Food Services – Queen St. Campus

Mark Smith - Administration – Maintenance Superintendent

Rita Lee - Support Staff – Food Services

Clifford Smylie - P/T Faculty – Sciences & Natural Resources

1991

Albert Pelletier - Support Staff – Printing

Walter Olar - Support Staff – Plant & Planning

David Kensit - Faculty – Business and Commerce

James Turner - Faculty – Law & Security

Robert Monstas - P/T Support Staff – LAC

1990

Rita Cornacchio - Support Staff – Plant & Planning

1989

William (Bill) Lonie - Support Staff – Central Stores

Ashleigh Moorhouse - P/T Faculty – Visual Arts

Fabian Lemieux - Faculty – Algoma Summer School of Fine Arts

1988

Oscar Pudymaitis - Faculty – Humanities

Russ Dennison - Faculty – Sciences

Harry Aho – 1988 Faculty – Welding, Wawa

1987

Berney Price - Faculty - Forestry

Jeannine Goudreault - Faculty – Hairstyling

1986

Heinz Kleinert - Faculty – Adult Education

Ross Bachert - Administration – Athletics

Vincent Naphan - Faculty – Adult Education

Richard Nielsen-Jones - Faculty – Aviation

1985

Midline Fraser - Support Staff – Food Services

Armand Lambert - Support Staff – Plant & Planning

Adamo Volpe - Support Staff – Plant & Planning

Edgar McMillan - Support Staff – Plant & Planning

1984

James McEdwards - Administration – Food Services

James MacFarlane - Faculty – Adult Education

1983

Nelles Royce - Support Staff – Plant & Planning – Elliot Lake

1982

Henry Nelson - Support Staff – Central Stores

Ontario Manzutti - Support Staff – Plant & Planning

1981

Thomas Ferguson - Support Staff – Plant & Planning

1980

Leo Wang - Faculty – Librarian

Tom Goulding - Support Staff – Plant & Planning

Spark (Bud) Thomas - Faculty – Adult Education

Harvey Blight - Administration – Purchasing & Support Staff – Central Stores

Morris Counter - Faculty – Elliot Lake

1979

Murray Muir - Support Staff – OSDO

Date unknown

Harry Burns - Administration – Chair

Ron Dell - Faculty – Stationary Eng.

Ralph Hodgson - Administration - Registrar

Jack Sullivan - Faculty – Automotive & Administration – Adult Ed.

Gar Wright - Administration

John Clarke - Faculty - Automotive

Dale Robinson - Faculty - Geology

Ruth Ironside - Support Staff - Accounting

Bill Ryan - Graduate: 1969 Geology Technician & Support Staff: 1969 -71 Geology Technician

 



Page Maintained by: Carolene Coutu | Last Updated June 2017